V červenci roku 2014 jsme si připomněli 120. výročí od založení hřbitova v Dolní Lipce u Králík. Při té příležitosti byla instalována na venkovní zeď Křížová cesta, jejímž autorem je pan Pavel Kučera, klient Domova svaté Rodiny v Praze 6. Tento ojedinělý soubor čtrnácti keramických kachlů byl požehnán 5.7. 2014 při akci místních občanů Vím, já kostelíček, kde se při putování za zpěvu po kaplích okolních obcí Králicka sešlo přes 150 návštěvníků.

Půvabný hřbitůvek v Dolní Lipce byl založen v roce 1894, ale prvotní projekty vznikly již v roce 1893. V tomto projektu bylo počítáno se 165 hrobovými místy.

Na tomto hřbitově převážně odpočívají ostatky německých starousedlíků. V průběhu 70. let minulého století se zde přestává z hygienických důvodů / vysoká hladina spodní vody / pohřbívat.

Při procházce hřbitovem můžeme narazit na jména zdejších sedláků a řemeslníků- z rodin  Schwarzerových , Prauseových , Kargerových, Koblischkových a dalších. Nacházíme zde i řadu dětských hrobů , z nichž se do současnosti  zachoval náhrobek  dvojčat Johana a Josefa Reiterových , zemřelých 8.8.1907. Zajímavostí mimo jiné  je, že je zde pohřben i světící farář tohoto hřbitova  pan R.D.  Alois John, který zemřel v roce 1902. Vlevo od centrálního kříže je hrob Ernsta Pabela, který byl zastřelen 22.5.1945 v Králíkách.

Rozloha tohoto hřbitova je 704 m2 . Cesta  od vstupní brány nás vede k nově opravenému centrálnímu mramorovému kříži z roku 1907, který věnoval pan Ferdinand  Hentschel  z Dolní Lipky.   Tato cesta   rozděluje hřbitov  na dvě části. V levém rohu hřbitova se nachází márnice, pozornost si jistě zaslouží alej šesti historických více než stoletých lip, která dotváří kouzlo zdejšího místa.

Nad vchodem na hřbitov je latinský nápis: „Quae  facta  sunt , non possunt mutari“, což v překladu znamená „ Co se stalo, nelze změnit“.

Od roku 2012 se provádí jeho rekonstrukce , do které se zapojila řada dobrovolníků a nadšenců za velké finanční podpory města Králíky. Žehnání obnoveného centrálního kříže bylo provedeno dne 10.listopadu 2012 králickým farářem  Mgr. Pavlem Plíškem.

Žehnání křížové cesty se kromě místních rodáků, poutníků a zástupců občanských iniciativ a samosprávy účastnil i sám autor Pavel Kučera s rodinou a Domov svaté Rodiny na setkání prezentoval ředitel Tomáš Biňovec.

 

DSC 0968DSC 0990

logoNadacelogodfDMS pantonet-mobile-logoprahapraha 3praha6apssmpsvwedos logoacpcargogroup-logo-cargopraguelogo zapojim se  BPS RGBfond pomoci minivizual 65mmKB Praha 7 Praha 8 Praha 11 Praha 13LMC small logo RGBoriginalTV Noe
 

charita praha

dms